Everyday Carry: Část 2 – Osobní ochrana

V první části článku jsme se podívali na obecné kategorie EDC. Dnes se podíváme zejména na prostředky osobní ochrany, ale nejprve se podíváme co by každá jednotlivá část vašeho EDC měla splňovat nebo nad čím se alespoň zamyslet, než ji do vašeho EDC zařadíte nastálo.

Odolnost – nejhorší možnou variantou je to, když něco opravdu, ale opravdu potřebujete a ono se vám to hned při prvním použití rozbije. Taková věc je k ničemu. Samozřejmě nůž od Vietnamců na uříznutí kousku padákovky bohatě stačí, ale při hrubé práci jde slušně řečeno do kytek. A když ne do kytek, tak se třeba u zavíráku vychodí kloub a čepel je uvolněná, totéž platí u multitoolu. Ostří také nedrží ostrost tak dlouho, jak by mělo. Kvalitní nůž, ať už zavírák nebo třeba neckknife, není tak drahá záležitost a určitě se vyplatí. Do svítilny se také vyplatí trochu investovat, aby se člověk nemusel bát, že při jejím případném pádu přestane svítit. Zde můžeme rozhodně doporučit značku Olight, která je sice čínská, ale vydrží opravdu hodně, aniž by se člověk musel bát, že nebude fungovat. Svítí jak “bejk” a navíc to není ještě tak předražená značka jako konkurence.

Brutalní test Olight M20 – Warrior
odkazy na Youtube.com

VooDoo Tactical

Alpha Source

Olight Romania

Výdrž – s ní je to stejné, jako u odolnosti – není nic horšího, když potřebujete nějaké to vybavení a ono nefunguje. Například v zapalovači dojde plyn. Nosit zapalovač, který je doplňovací je lepší řešení. V konečném důsledku, když zapalovač často používáte, i levnější a hlavně stylovější. Další příklad je třeba svítilna. Kvalitní svítilny jsou obvykle na CR123 nebo 18650 baterie. U těchto svítilen se opravdu vyplatí si koupit dobíjecí baterii nebo dvě, protože CRka jsou šíleně drahé a při pravidelném používání svítilny se vám tato investice vrátí opravdu rychle.

Velikost – ano, velký kvalitní fulltang nůž je na práci super, ale kdo ho bude každý den nosit? Na každodenní nošení je vhodné také řešit velikost. Kvalitního vybavení, které se vejde do kapsy, je nepřeberné množství. Např. multitool je dost kompaktní záležitost a pokryje spoustu nástrojů. Sice kvalitou by šel každý jednotlivý nástroj nahradit lepším, ale na každodenní potřeby multitool svou práci odvede.

Přístupnost – je fajn mít hromadu vybavení, ať už v kalhotách nebo nějaké brašničce od Maxpeditionu, ale je vhodné se zamyslet nad tím, kde co člověk má a mít to přístupné. Být svědkem dopravní nehody, kde někdo potřebuje neodkladnou první pomoc, a vědět, že u sebe mám zaškrcovadlo, je dobré. Ale pokud je někde zahrabané a nevím, kde ho mám, je docela problém. Je jedno, v čem co nosím, ale vše by mělo být přístupné, ale hlavně je třeba mít ve věcech pořádek.

Využitelnost – opravdu potřebuji to, či ono? K čemu je dobré mít kalhoty nadité k prasknutí a k tomu i nějakou příruční tašku, když to jsou úplné zbytečnosti. Jak bylo psáno výše, proč s sebou nosit nějaká křesadla a spoustu nožů, když mám minimální šanci to použít. Méně je opravdu někdy více. Je dobré se zamyslet nad tím, co opravdu používám, a doplnit to věcmi, které mohu opravdu někdy použít. Například zaškrcovadlo, turniket chcete-li, je dobré míti při sobě, i když jej mám minimální šanci použít, ale v tu chvíli, kdy jej budu potřebovat, je opravdu nedocenitelný. To je stejné jako otázka, proč u sebe nosit zbraň, i když ji mnoho z nás na ulici pravděpodobně nikdy nepoužije. Ale když bude potřeba, je doma v trezoru “prd platná”.

 

Zbraně

Žijeme v nestále době, kdy se riziko nějaké hrozby, až exponencionálně zvyšuje. V konečném důsledku je jedno jestli ze strany radikálních teroristů, extrémistických skupin působících na našem území nebo jiných kriminálních živlů.. Proto je dobré mít u sebe něco, čim se dá účinně bránit. Legislativu o oprávněnosti nošení a případného použíti jakéhokoli obranného prostředku rozebírat nebudeme. Ten, kdo u sebe nosí nebo plánuje nosit něco na obranu, by měl zákonné podmínky použití znát, zejména ustanovení týkající se nutné obrany, krajní nouze a skrytého nošení zbraně. Jediné co zde zmíním k legislativě je to, že po každém použití zbraně (mimo cvičení a střelnici) je povinností každého občana neprodleně informovat nejbližší útvar Policie České republiky, nejlépe prostřednictvím linky 158 a to i v případě, že se vám útočníka nepodařilo zadržet a utekl. Dále ještě to, že i po použití zbraně v obraně je vaší povinností poskytnou zraněnému neodkladnou první pomoc.
Je třeba si uvědomit, že je sice hezké u sebe mít spoustu “serepetiček”, ale je třeba si položit otázku: vím jak se to používá? Dokážu se tím ubránit? Zejména pokud by opravdu došlo na nejhorší a člověk by byl nucen nějakou tu zbraň použít, tak si musí byt opravdu stoprocentně jistý tím, co s ni dělá. A to neplatí jen o střelných zbraních. S každou zbraní je třeba trénovat, aby bylo její případné

použíti efektivní.
Nebudeme se tu také zabývat nějakými obranými technikami, kdy v jakem případě se co použít a tak dál, na to je lepší chodit někam do kurzu sebeobrany nebo tak něco.

Nůž

Nůž na obranu je zajímavá volba, kterou spousta lidi bere jako nejjednodušší řešení, ale když se nad tím zamyslíme, je nůž opravdu vhodný? Když mě někdo přepadne a bude mě chtít okrást, tak v drtivé většině případů bude mít aspoň ten blbej nůž a co pak? Nůž proti noži? To by byla ošklivá řež. Na obranu je prostě lepší něco čim si udržíte distanc a budete mít situaci relativně pod kontrolou. Druhá strana mince jsou ti co jedním kopem vyřeší šarvátku…
Nicméně nůž na každodenní použíti je naprostá nutnost, ať už zavírák, neckknife, multitool. Nějaký nůž proste do kapsy kalhot patří. Ale nevěřím tem, kteří u sebe mají tři noze nebo více tvrdí, že je opravdu využijí.
Další taková drobnost, která se poslední dobou hodně rozmohla je taková ta kreditka s nožem. Ale fakt nevím k čemu to je dobré? V čem je to lepší než klasický nůž? Proč bych si měl kupovat něco co je úplně k ničemu a jen to vypadá hustě?

Teleskopický obušek

Teleskopický obušek k obraně je velmi účinná záležitost. Už jen vytažení teleskopického obušku má velký preventivní účinek. Přecijen je to dlouhá železná trubka, která při zásahu do těla dělá velkou škodu. Tím spíš je třeba s teleskopickým obuškem vědět co s ním člověk dělá a kam může a nemůže udeřit. Rána do končetiny kost přelomí a je po problému, ale byť i neúmyslná rána do hlavy může být smrtící. Navíc různé páky s obuškem jsou velmi účinné, když je člověk má takříkajíc v ruce.

Jak a kde obušek nosit?
Standardně dodávané pouzdro na opasek je ke každodennímu nošení dostačující. Nicméně stejně jako s nošením pistole je třeba dávat pozor, aby oblečení obušek moc neodkrývalo nebo aby nevznikala nápadná boule pod tričkem. Dlouhodobé sezení s obuškem na opasku může být nepříjemné a obušek může tlačit.
Nošení obušku ve stehenní kapse kalhot je pohodlnější, ale ne v každých kalhotách je to možné.
Nošení obušku v nějaké brašničce přes rameno je také vhodná alternativa. Avšak jeho vytažení z brašničky trvá déle.

Vhodnější alternativa proti klasickému obušku jak všichni známe je jeho kompaktní verze. Např.: ESP toto vyrábí, jde vlastně o stejný obušek jako běžný, jen rukojeť není pogumovaná.

Teleskopický obušek má i další možné využití krom obrany. Dá se s ním velmi snadno rozbít okénko u auta, třeba kvůli záchraně zavřeného dítěte v parných dnech, bez rizika pořezání. Nebo se dá také využít jako improvizovaná dlaha a tak dále. K obušku se dá pořídit spoustu doplňujícího vybavení, jako zrcátka, nástavec na páčení dveří, nástavec na rozbíjení oken, baterka a tak dále. Toto má však spíše využití k profesionálním účelům u Policie a podobně než každodennímu nošení po ulici.

Pepřový sprej

Pepřový sprej je velice účinná záležitost nejen proti lidem, ale i třeba rozzuřenému psovi. Vyrábí se v několika variantách a sice:

Aerosol – klasický rozprašovač, jako třeba u deodorantu, není moc vhodná varianta. Aerosol má krátký dosah a i v lehkém protivětru se snadno obrátí proti uživateli ani směs obvykle není tak účinná jako u ostatních variant.

Tekutá střela – mnohem účinnější varianta, tenký proud vystříknuté směsi má dosah až tři metry. Ale stejně jako Aerosol není vhodný k použití v uzavřených prostorech.

Pěnový pepřový sprej – jak u název napovídá, tak výstřik účinné složky je formou pěny, která se nerozptýlí všude okolo a zůstane “přilepená” na zasaženém objektu. Proto je vhodný k použití i v uzavřených prostorách a při pokusu o setření se složka více vtírá do pokožky.

Gelový sprej – funguje podobně jako pěnová varianta, nemá však takový rozptyl a na zasaženém objektu je ještě lépe přilne a při pokusu o setření se složka daleko více rozmaže a vtírá se do pokožky. Stejně jako pěnová varianta je vhodný k použití i ve stísněných prostorech.
Pepřové spreje jsou většinou malé lahvičky s rozstřikovačem, které se vejdou do ruky, tudíž jejich nošení není problém. Nošení v kalhotách se stehenními kapsami, nebo jednoduše v kapse bundy či mikiny je to ideální varianta, kupovat si pouzdro na opasek je naprostá zbytečnost i když i to se dá využít. Vzhledem k jeho velikosti je možnost nošení v příruční kabelce nebo brašně také vhodná varianta a to zejména pro ženy. V kombinaci s teleskopickým obuškem je to opravdu účinná obraná varianta. Nutno také pamatovat, že po jeho použití je nutný omytí zasažené pokožky a očí studenou vodou nebo lékařské ošetření. Některé pepřové spreje mají integrovanou svítilnu, která se dá v noci využit jako takový zaměřovač.
Některé pepřového spreje se při použití proti značně opilému útočníkovi mohou zcela minout účinkem, jelikož se v opilosti velmi snižuje schopnost vnímání.  Je dobré se taky před koupí podívat kolik jednotek SHU (stupeň pálivosti) obsah má.

Střelná zbraň

Krátká palná zbraň je nejúčinnější obranný prostředek, který už při svém vzniku byl konstruován k tomu, aby bral život. Proto zejména u ní je třeba opravdu vědět, kdy a jak ji mohu použít. Již samotné vytažení zbraně má obvykle silný psychologický efekt, ale to nemusí platit vždy a útočníkovi to buď může být jedno a bude pasivně agresivní (půjde stále proti vám, byť i beze zbraně), nebo si může myslet, že máte plynovku nebo airsoftku. Ale jak bylo psáno výše, oprávnění k použití zbraně nebo rozebírání případových studií v tomto článku dělat nebudeme, takže k tomuto to bude vše. Dále se budeme spíše zabývat skrytým nošením zbraně a jejími případnými vhodnými doplňky.

Kydexové pouzdro (vnější) – poslední dobou velmi oblíbený typ pouzdra, které vyrábí čím dál větší počet firem. Oproti různým koženým a nylonovým pouzdrům má toto výhodu v opravdu bezpečném nošení náboje v nábojové komoře, kdy nehrozí náhodný výstřel. Nicméně má to i své nevýhody. U někoho je to třeba problémové nošení s tričkem, kdy při ohnutí občas dochází k neúmyslnému odhalení pouzdra, potažmo celé zbraně. Také dlouhé sezení ve vozidle může být díky nepříjemné.

Kožené pouzdro (vnitřní) – Zpočátku může působit nepříjemně a může tlačit a nutí hledat správnou polohu pouzdra. Problematické je i nošení náboje v komoře, kdy je známa řada případů, kdy se kraj pouzdra zachytil za spoušť a zbraň tím pádem spustila. Oproti vnějšímu pouzdru má velkou výhodu, že při nošení takřka jakéhokoli oblečení nedochází při neopatrném pohybu tolik k jeho odhalování.

Apendix pouzdro – zajímavá volba nošení zbraně, při kterém nedochází k jeho odhalování a umožňuje nosit takřka jakékoli oblečení. Pro ty, kteří nosí zbraň například ve službě a mají ji na  boku nebo stehně může vadit jiný návyk při tasení. Nebo to někomu může být nepohodlné, zejména při ohýbání. Nicméně Apendix metoda má spoustu výhod. například ze sedu se z této pozice tasí mnohem lépe, nemusíte se předklánět apod. A také, když vracíte zbraň do pouzdra, tak na ni celou dobu vidíte, na rozdíl od klasického nošení na ledvinách.

Podpažní pouzdro – tento typ nošení zbraně takřka vyžaduje rozepínací vrchní část oděvu, jelikož to lovit někde pod tričkem je velký problém. Nicméně zbraň při nošení tímto způsobem nijak nepřekáží a netlačí, ale stejně jako u apendix způsobu nošení může ještě více působit problém netypický styl tasení zbraně.

Doplňky

Tritiová mířidla – Poměrně drahá záležitost, nicméně ve zhoršených světelných podmínkách jsou tyto “světélkující” mířidla k nezaplacení.
Svítilna – Další vhodná věc do zhoršených světelných podmínek, avšak zbraň nabývá rozměrů a vyžaduje další pouzdro.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *